Grecja

Grecja to kolebka cywilizacji europejskiej i kraj o niezrównanym naturalnym pięknie.Wszystko o Grecji

8 dni już od 1 951 

8 dni już od3 490 
Sb 27. 07. 2024

Samos

Sirenes Beach Resort

All inclusive
8 dni już od3 141 
Sb 27. 07. 2024

Samos

tripAdvisor

Kampos Village - Tylko w Sun&Fun

All inclusive
8 dni już od3 171 
Sb 20. 07. 2024

Samos

Blue Style Resort - Bestseller

Half board
8 dni już od2 351 
Sb 10. 08. 2024

Samos

Pelagos Studios & Apartments

Bed only
8 dni już od3 311 
Nd 04. 08. 2024

Kreta

Eri Village

All inclusive
8 dni już od2 931 
Nd 28. 07. 2024

Kreta

Casa Orama Boutique Hotel

All inclusive
8 dni już od5 281 
Śr 31. 07. 2024

Kreta

Apollonia Resort & Spa

Half board

Wypoczynek w Grecji - wszystko co musisz wiedzieć

Wakacje w Grecji oznaczają morze, antyczne zabytki, wspaniałe jedzenie i wino. Nigdy tego nie zapomnisz i będziesz chciał tu wrócić. Zgodnie ze swoją naturą, wybierz resort pełen życia lub spokojniejsze miejsce w bliskim kontakcie z tradycją. Magia, dziewicza przyroda i przyjazna atmosfera w kraju tysiąca wysp uwiedzie każdego.

GRECJA

Turkusowe morze pod błękitnym niebem, ciepłe promienie słoneczne i białe domki ułożone jak klocki na wzgórzu z widokiem na port - jest to typowy obraz Grecji. Urocze krajobrazy i bogata historia, przeplatane z mitami i legendami składają się na wspaniałe wakacje. Nie wahajcie się spróbować urozmaiconych i zdrowych dań kuchni greckiej w jednej z lokalnych tawern oferującej przyjazną obsługę.

Grecja jest kolebką cywilizacji europejskiej - chyba wszyscy będą myśleć o starożytnych filozofach, artystach i politykach czy Igrzyskach Olimpijskich. Jest to kraj o wyjątkowej kulturze i języku, z jednymi z najbardziej romantycznych krajobrazów w Europie, kraj o długiej tradycji, słynący z gościnności ludzi.

Grecja jest jednym z najbardziej popularnych miejsc turystycznych w Europie. Istotną tego przyczyną jest jej wielkość, która w jednej piątej składa się z wysp. W tym roku oferujemy wam trzy z nich –Kretę, Rodos i Zakynthos. Żaden kraj w Europie nie jest tak bardzo przesiąknięty morzem. Długość greckich wybrzeży przekracza 13.000 kilometrów, i to nie tylko ze względu na wyżej wspomniane wyspy, których jest ponad dwa tysiące, ale także ze względu na długie wybrzeże lądu. Morze było od samego początku niezwykle istotnym źródłem utrzymania Greków, ważnym ośrodkiem transportu, handlu i drogi wojskowej, a obecnie również magnesem dla turystyki.

Każdy turysta może wybrać idealne miejsce dla siebie spośród dzikich wybrzeży i spokojnych plaż z romantyczną atmosferą. Większa część obszaru tego pięknego kraju składa się z gór i wzgórz, bujnych lasów, gajów oliwnych i winorośli. W wielu miejscach góry wystają z morza, tworząc urokliwą scenerię. Nieważne czy pójdziecie w góry, do lasu, nad jezioro czy wybrzeże, zawsze zobaczycie piękną i bujną przyrodę.

Grecja jest nie mniej znana ze swoich skarbów architektonicznych i artystycznych. Nawet podczas krótkiego pobytu, można pojechać na różnorodne wycieczki i zwiedzać zabytki. Jadąc na wyspy będzie można dostać się do jednego ze starożytnych cudów świata, czyli ruin królewskiego pałacu w Knossos na Krecie, centrum niezwykłej kultury minojskiej. Z pewnością znajdziecie też chwilę na jedną z najwspanialszych i najprostszych przyjemności, jakie oferuje Grecja – delektowanie się pysznym posiłkiem z kieliszkiem domowego wina nad brzegiem morza. Możemy tylko życzyć KALI OREXI (= smacznego) i JAMAS (= zdrowie)!

JĘZYK

Językiem urzędowym jest język grecki. W Grecji powszechnie używanym językiem jest również język angielski i niemiecki. Wszystkie znaki i ważne informacje są napisane w języku greckim z zastosowaniem łacińskich liter alfabetu.

WALUTA

1 euro (EUR) = 100 centów. Większość hoteli, sklepów, wypożyczalni samochodów, czy restauracji zwykle akceptuje karty kredytowe. Bankomaty są powszechnie dostępne w większych kurortach, ale należy pamiętać, że w mniejszych ośrodkach turystycznych często nie można płacić kartą, a czasem nawet nie ma bankomatów.

RÓŻNICA CZASU

Przez cały rok +1 godzina.

PRZEPISY WJAZDOWE

Obywatel Polski mogą podróżować do krajów Unii Europejskiej, na podstawie ważnego paszportu lub dowodu tożsamości. Dokumenty powinny być ważne przez minimalny okres planowanego pobytu poza terytorium Polski. Jeżeli podróżujemy z dziećmi konieczne jest, aby miały one zawsze własny dokument. Jeśli nie jesteś obywatelem RP, zapytaj w ambasadzie greckiej w Warszawie o warunki wjazdu i pobytu.

Z dniem 1 stycznia 2018 rząd grecki wprowadził nowy podatek turystyczny. W związku z tym każdy podróżujący do Grecji zobowiązany jest do uiszczenia opłaty. Podatek uzależniony jest od kategorii zakwaterowania, jak poniżej:

Kwota powyższego podatku wynosić będzie:

- ok. 1,5 EURO za pokój/ noc -w hotelu 1-2 gwiazdkowym
- ok. 3 EURO za pokój/ noc -w hotelu 3 gwiazdkowym
- ok. 7 EURO za pokój/ noc -w hotelu 4 gwiazdkowym
- ok. 10 EURO za pokój/ noc -w hotelu 5 gwiazdkowym

Należy pamiętać, że wysokość podatku turystycznego może ulec zmianie w trakcie sezonu.

PRZEPISY CELNE

Obowiązuje swobodny przepływ towarów w UE. Wyjątkiem są wyroby akcyzowe, które mogą być przewożone w obrębie UE w ograniczonych ilościach, na własny użytek. Limity zostały ustalone następująco: 800 sztuk papierosów, 400 sztuk krótkich cygar, 200 cygar, 1 kg tytoniu, 10 litrów spirytusu, 20 l produktów o średniej zawartości alkoholu, 90 litrów wina, z których maks. 60 litrów wina musującego i 110 litrów piwa. Zabrania się wywozu wszelkich przedmiotów o wartości historycznej.

Grecja w liczbach

Powierzchnia kraju
1 319 902 km2
Liczba mieszkańców
ok 11 mln
Stolica
Ateny
Język
grecki
  • +1h
  • 220V

Grecja w liczbach

Powierzchnia kraju
1 319 902 km2
Liczba mieszkańców
ok 11 mln
Stolica
Ateny
Język
grecki
  • +1h
  • 220V

AMBASADA RP W GRECJI

ul. Chryssanthemon 22
154 52 Paleo Psychiko, Ateny

+30 210 6797 700

AMBASADA GRECJI W POLSCE

ul. Górnośląska 35
00-432, Warszawa


+48 22 6229460