Cypr

Cypr to znakomite miejsce na wakacje, łączące urok śródziemnomorskiego klimatu, bogatą historię i piękne plaże.Wszystko o

8 dni już od 2 921 

8 dni już od4 591 
Wt 30. 07. 2024

CYPR PÓŁNOCNY

Noah's Ark - Bestseller

Ultra all inclusive
15 dni już od12 191 
Pn 22. 07. 2024

CYPR PÓŁNOCNY

Concorde Luxury Resort - Bestseller

Ultra all inclusive
8 dni już od5 280 
Wt 30. 07. 2024

Cypr Północny

Kaya Artemis

Ultra all inclusive
8 dni już od3 191 
Pn 22. 07. 2024

Cypr

Ramada Hotel & Suites By Wyndham

All inclusive
8 dni już od4 821 
Pn 29. 07. 2024

CYPR

Golden Coast Beach

Half board

Wypoczynek - wszystko co musisz wiedzieć

Cypr, trzecia co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym, leży na styku trzech kontynentów: Europy, Afryki i Azji. Jej północną część stanowi Turecka Republika Cypru Północnego tzw. Cypr Północny natomiast południową – Cypr. Cypr słynie z wybitnych walorów krajobrazowych i kulturowych. To tu, w okolicach niewielkiej miejscowości Kouklia, z morskiej piany wyłoniła się bogini Afrodyta. Wyspa nazwana krainą wiecznego słońca, co roku przyciąga spragnionych relaksu turystów. Zachowały się ruiny świątyń, amfiteatrów czy antycznych miast. Warto obejrzeć starożytne zabytki, przepięknie położone klasztory w górach, czy wypocząć na jednej z malowniczych plaż. Skomplikowana, współczesna historia wyspy i jej podział na cześć cypryjską i turecką czyni to miejsce niezwykle ciekawym.

Cypr

Cypr to znakomite miejsce na wakacje, łączące urok śródziemnomorskiego klimatu, bogatą historię i piękne plaże. Przez ponad 300 dni w roku świeci tu słońce, dlatego jest idealnym miejscem na plażowanie. Zróżnicowany krajobraz wyspy pozwala na różne rodzaje aktywności. Południowo-wschodnie wybrzeże Cypru cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród turystów. Zapraszamy do naszych hoteli w tętniącej życiem miejscowości Ayia Napa oraz do słynącego z przepięknych plaż Protaras.

Cypr Północny

Cypr Północny to miejsce jeszcze nie do końca odkryte, o nieskażonej przyrodzie i przyjemnym, śródziemnomorskim klimacie pozwalającym na wypoczynek przez cały rok. Góry z najwyższym szczytem o wysokości 1024 m n.p.m. ciągną się wąskim pasem wzdłuż północnego wybrzeża wyspy i tworzą równoległe pasy wzgórz poprzecinanych dolinami. Południowe stoki pozbawione są roślinności, natomiast północne porastają gaje oliwkowe, drzewa świętojańskie a także roślinność typu makkia. Wizytówką Cypru Północnego i jego największym walorem są fantastyczne plaże. Te najpiękniejsze odkryjemy w rejonie Bafry i Famagusty na wschodnim wybrzeżu. Piaszczyste, z łagodnym wejściem na krystalicznego morza są doskonałym miejscem zarówno na leniwy wypoczynek, ale też długie spacery. Na wschodzie Cypru Północnego ciągnie się półwysep Karpas, uważany za najbardziej dziewiczy i najpiękniejszy obszar na całej wyspie. Zobaczymy tu osiołki w naturalnych siedliskach, żółwie morskie i słynną 2-kilometrowa plażę Golden Beach. Położenie Cypru wpłynęło na jego bogatą historię, która ma odzwierciedlenie w unikalnych zabytkach z okresu greckiego, bizantyńskiego czy osmańskiego. Warto zobaczyć: Stare Miasto w Nikozji, malowniczą Kyrenię z XII w. zamkiem a w jej okolicy m.in.: Zamek św. Hilariona z XI w. i średniowieczne opactwo Bellapais. Unikalna jest też Famagusta z dzielnicą duchów Warosią czy starożytne ruiny miasta Salamis

JĘZYK

Językiem urzędowym na Cyprze Północnym jest język turecki, natomiast Południowym – nowogrecki. Znajomość angielskiego, a w kurortach również niemieckiego i rosyjskiego jest tu powszechna.

RÓŻNICA CZASU

W porównaniu do naszego czasu letniego + 1 godzina.

WALUTA

Cypr Północny - Lira turecka (TL). Kantory wymiany walut znajdują się w centrach większych miast, w większości banków i na lotniskach. Kantory są czynne w godzinach 15:30-17:30, czasami także do 19:00. Pieniądze można także wymienić w hotelu, ale zazwyczaj naliczana jest także opłata manipulacyjna.

Cypr - Euro (EUR)

PRZEPISY WJAZDOWE

Obywatele polscy podróżujący na Cypr Północny muszą mieć paszport lub dowód osobisty ważny co najmniej 6-miesięcy od daty planowanego wyjazdu z Cypru. Wiza nie jest wymagana. Prosimy każdorazowo zapoznać się z aktualnymi ostrzeżeniami i komunikatami na

Obywatele polscy mogą przekraczać granice państw UE w tym Cypru na podstawie paszportu lub dowodu osobistego. Małoletni mogą przekraczać granice państw Unii Europejskiej na podstawie własnego paszportu lub własnego dowodu osobistego. Przy podróży samolotem - brak lub nieważność paszportu lub dowodu osobistego skutkuje bezwzględną odmową wydania karty wstępu na pokład samolotu.

CŁO I PRZEPISY WALUTOWE

Nie ma szczególnych restrykcji celnych, które odbiegałyby od powszechnie przyjętych standardów.

ELEKTRYCZNOŚĆ

220 V, niestandardowe wtyczki, potrzebny adapter.

Cypr w liczbach

Powierzchnia kraju
9 251 km2
Liczba mieszkańców
1 207 000
Język
turecki, grecki
  • 3,5h
  • +1h
  • 220 V/50 Hz

Cypr w liczbach

Powierzchnia kraju
9 251 km2
Liczba mieszkańców
1 207 000
Język
turecki, grecki
  • 3,5h
  • +1h
  • 220 V/50 Hz