Cyprus

To miejsce jeszcze nie do końca odkryte, o nieskażonej przyrodzie i przyjemnym, śródziemnomorskim klimacie pozwalającym na wypoczynek przez cały rok.Wszystko o

8 dni już od 3 131 

Wypoczynek - wszystko co musisz wiedzieć

Cypr, trzecia co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym, leży na styku trzech kontynentów: Europy, Afryki i Azji. Jej północną część stanowi Turecka Republika Cypru Północnego tzw. Cypr Północny będący niezwykle atrakcyjnym kierunkiem turystyczny. Góry z najwyższym szczytem o wysokości 1024 m n.p.m ciągną się wąskim pasem wzdłuż północnego wybrzeża wyspy i tworzą równoległe pasy wzgórz poprzecinanych dolinami. Południowe stoki pozbawione są roślinności, natomiast północne porastają gaje oliwkowe, drzewa świętojańskie a także roślinność typu makkia. Wizytówką Cypru Północnego i jego największym walorem są fantastyczne plaże. Te najpiekniejsze odkryjemy w rejonie Bafry i Famagusty na wschodnim wybrzeżu.

CYPR

Cypr, trzecia co do wielkoścu wyspa na Morzu Śródziemnym, leży na styku trzech kontynentów: Europy, Afryki i Azji. Jej północną część stanowi Turecka Republika Cypru Północnego tzw. Cypr Północny będący niezwykle atrakcyjnym kierunkiem turystcznym. To miejsce jeszcze nie do końca odkryte, o nieskażonej przyrodzie i przyjemnym, środziemnomorskim klimacie pozwalającym na wypoczynek przez cały rok. Góry z najwyższym szczytem o wysokości 1024 m n.p.m ciągną się wąskim pasem wzdłuż północnego wybrzeża wyspy i tworzą równoległe pasy wzgórz poprzecinanych dolinami. Południowe stoki pozbawione są roślinności, natomiast północne porastają gaje oliwkowe, drzewa świętojańskie a także roślinność typu makkia. Wizytówką Cypru Północnego i jego największym walorem są fantastyczne plaże. Te najpiekniejsze odkryjemy w rejonie Bafry i Famagusty na wschodnim wybrzeżu. Piaszczyste, z łagodnym wejściem na krystalicznego morza są doskonałym miejscem zarówno na leniwy wypoczynek, ale też długie spacery. Na wschodzie Cypru Północnego ciagnie się półwysep Karpas, uważany za najbardziej dziewiczy i najpiękniejszy obszar na całej wyspie. Zobaczymy tu osiołki w naturalnych siedliskach, żółwie morskie i słynną 2-kilometrowa plażę Golden Beach.

Położenie Cypru wpłynęło na jego bogatą historię, która ma odzwierciedlenie w unikalnych zabytkach z okresu greckiego, bizantyńskiego czy osmańskiego. Warto zobaczyć: Stare Miasto w Nikozji, malowniczą Kyrenię z XII w. zamkiem a w jej okolicy m.in.: Zamek św. Hilariona z XI w. i średniowieczne opactwo Bellapais. Unikalna jest też Famagusta z dzielnicą duchów Warosią czy starożytne ruiny miasta Salamis.

JĘZYK

Językiem urzędowym na Cyprze Północnym jest język turecki. Znajomość angielskiego, a w kurortach również niemieckiego i rosyjskiego, jest tu powszechna.

RÓŻNICA CZASU

W porównaniu do naszego czasu letniego + 1 godzina.

WALUTA

Lira turecka (TL). Kantory wymiany walut znajdują się w centrach większych miast, w większości banków i na lotniskach. Kantory są czynne w godzinach 15:30-17:30, czasami także do 19:00. Pieniądze można także wymienić w hotelu, ale zazwyczaj naliczana jest także opłata manipulacyjna.

PRZEPISY WJAZDOWE

Obywatele Polscy podróżujący na Cypr Północny muszą mieć paszport lub dowód osobisty ważny co najmniej 6-miesięcy od daty planowanego wyjazdu z Cypru.. Wiza nie jest wymagana. Prosimy każdorazowo zapoznać się z aktualnymi ostrzeżeniami i komunikatami na stronie MSZ.

CŁO I PRZEPISY WALUTOWE

Nie ma szczególnych restrykcji celnych, które odbiegałyby od powszechnie przyjętych standardów.

ELEKTRYCZNOŚĆ

220 V, niestandardowe wtyczki, potrzebny adapter.

Cypr w liczbach

Powierzchnia kraju
9 251 km2
Liczba mieszkańców
1 207 000
Język
turecki
  • 3,5h
  • +1h
  • 220 V/50 Hz

Cypr w liczbach

Powierzchnia kraju
9 251 km2
Liczba mieszkańców
1 207 000
Język
turecki
  • 3,5h
  • +1h
  • 220 V/50 Hz