Turcja

Turcja kusi turystów z całego świata pięknymi plażami, słodkim lenistwem ofertą sportów wodnych a także możliwością zwiedzenia niezliczonych starożytnych metropoli.Wszystko o Turcji

8 dni już od 2 271 

Wypoczynek w Turcji - wszystko co musisz wiedzieć

Wakacje w Turcji od pierwszego momentu są magiczne. Kraj ten charakteryzuje się pięknymi plażami i zatokami, niespotykanymi krajobrazami, zabytkami świadczącymi o nieporównywalnym bogactwie historycznym, oraz przede wszystkim ogromną gościnnością.

TURCJA

Turcja jest krajem Orientu położonym na skraju dwóch kontynentów. Najstarsze cywilizacje pozostawiły ślady w kulturze tureckiej i na jej obszarze, sprawiając, że stała się bardzo ciekawym miejscem turystycznym.Na terytorium współczesnej Turcji ewoluowały najwcześniejsze ludzkie cywilizacje, kwitło i upadło wielkie imperium. Właśnie tu obok siebie można znaleźć zabytki różnych kultur, kościoły bizantyjskie i smukłe minarety. Współczesna historia Turcji jest ściśle związana z osobą Mustafy Kemala Ataturka nazwanego Ojcem Turków, który zjednoczył Turków i skierował kraj ku Europie. Natura Turcji ma swoje skarby i osobliwości, takie jak olbrzymie kamienne czapki w Kapadocji lub tarasy wapienne z dziesiątkami basenów w Pamukkale. Tureckie Wybrzeże, słynące z atrakcyjnych plaż, jest długie prawie na 8000 kilometrów. Najpiękniejsze plaże czekają na was na Riwierze Tureckiej, gdzie zażywając kąpieli w basenie Morza Śródziemnego można oglądać wysokie szczyty gór Taurus. Na półwyspie Bodrum na Morzu Egejskim znajdziecie zatoczki otoczone wzgórzami pokrytymi lasami sosnowymi. Nieważne czy jesteście miłośnikami przyrody, zabytków czy kąpieli w krystalicznym morzu, Turcja powita was z otwartymi ramionami i spełni wasze oczekiwania.

JĘZYK

Językiem urzędowym jest turecki. W regionach turystycznych można porozumieć się w języku angielskim, niemieckim lub rosyjskim.

WALUTA

Walutą jest lira turecka (TL), która dzieli się na 100 Kuruszy. Brak jest ograniczeń w przywozie środków płatniczych, ale większe sumy (ponad 5000 USD) należy zgłosić przy wjeździe. Prosimy pamiętać, aby wziąć gotówkę w EUR lub USD. W większości hoteli i sklepów można płacić kartą kredytową, a w większych miejscowościach dostępne są bankomaty.

PRZEPISY WJAZDOWE

Przepisy wjazdowe dla obywateli Polski podróżujących do Republiki Turcji w celach turystycznych, przebywających na jej terytorium maksymalnie przez 90 dni, w okresie 180 dni:

 • możliwość przekroczenia granicy na podstawie:
  • polskiego dowodu osobistego ważnego przynajmniej 5 miesięcy od daty wjazdu do Turcji lub
  • paszportu ważnego przynajmniej 5 miesięcy od daty wjazdu do Turcji
 • brak obowiązku wizowego

Aktualne warunki wjazdu do Turcji należy sprawdzić na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych - LINK

PRZEPISY CELNE

Ilość przywożonych artykułów nie może wskazywać na ich inne przeznaczenie niż do celów osobistych. Do Turcji można wwieźć 200 papierosów, 50 sztuk cygar krótkich (tj. Cygara, których masa nie przekracza 3 g), 10 cygar, 200 gram tytoniu papierosowego, wraz z 200 bibułkami papierosowymi (lub 200 g tytoniu o falki lub 50 g tytoniu do żucia lub 200 g tabaki), 1,5 kg kawy, 1,5 kg kawy rozpuszczalnej, 500 gram herbaty, 1 kg słodyczy, 1 kg czekolady, 5 litrów alkoholi, 5 butelek perfum nie przekraczających 120 ml. Leki, farmaceutyki i środki medyczne mogą być przywożone bezcłowo wyłącznie do użytku osobistego. Za nielegalną produkcję, import i eksport narkotyków i substancji psychotropowych grozi więzienie od 10 do 20 lat oraz wysokie kary finansowe. Nie wolno wywozić z Turcji przedmiotów o charakterze zabytkowym i historycznym (nawet najmniejszych kawałków starych rzeźb i zabytków). Obowiązuje ścisły zakaz wywożenia wszelkich kamieni i skał o wartości archeologicznej. Podczas wywozu nowo produkowanych dywanów musimy przedstawić dowód zakupu.

Konsulat Generalny RP w Stambule

Giz 2000 Plaza, Ayazağa Köyü Yolu No: 7, K. 5, 34389 Maslak - İstanbul

Tel.: + 90 212 290 66 30, Fax: +90 212 290 66 32
E-mail: stambul.kg.konsulat@msz.gov.pl
www.stambul.msz.gov.pl

Turcja w liczbach

Powierzchnia kraju
7 835 622 km2
Liczba mieszkańców
ok. 72,5 mln
Stolica
Ankara
Język
turecki
 • ok. 3h
 • +1h
 • 220 V

Turcja w liczbach

Powierzchnia kraju
7 835 622 km2
Liczba mieszkańców
ok. 72,5 mln
Stolica
Ankara
Język
turecki
 • ok. 3h
 • +1h
 • 220 V

Ambasada RP w Turcji

Atatürk Bulvarı N°241
Kavaklıdere, PK-20
06-650 Ankara

+90 312 4572000

Ambasada Turcji w Polsce

Ul. Rakowiecka 19
02-517 Warszawa

+48 22 854 61 10/11