Słoneczny Brzeg

Ponad 8 km złocistych plaż i znakomita kuchnia - to właśnie Słoneczny Brzeg.Wszystko o Słonecznym Brzegu

Szanowni klienci,

Aktualnie nie mamy dostępnych żadnych wycieczek w tym regionie. Już niedługo zaoferujemy Państwu imprezy na kolejny sezon. Dziękujemy za zrozumienie i w razie pytań prosimy o kontakt.

Wakacje w Słonecznym Brzegu - wszystko, co powinieneś wiedzieć

To największy i najpopularniejszy kurort tego kraju, położony 35 km na północ od Burgas. Jego atutem jest osłonięta wydmami 7 kilometrowa plaża o szerokości do 100 metrów pokryta delikatnym, czystym piaskiem. Plaża w Słonecznym Brzegu uhonorowana została Błękitną Flagą, przyznawaną nadmorskim kurortom szczególnie przyjaznym turystyce ekologicznej.

 • Burgas

  Czwarte co do wielkości, miasto we wschodniej Bułgarii, nad Zatoką Burgaską Morza Czarnego. Stanowi znane uzdrowisko (źródła termalne) i ważny ośrodek kulturalny, turystyczny, przemysłowy. W sąsiedztwie miasta jest największy w całej Bułgarii międzynarodowy port lotniczy. Burgas jest przyjemnym miastem z niedawno odnowionym centrum zamkniętym dla ruchu kołowego. Oprócz malowniczego Parku Nadmorskiego, w centrum miasta znajduje się park z pomnikiem Adama Mickiewicza, który w tym mieście spędził kilka miesięcy organizując w ówczesnej Turcji polski legion do walk z Rosjanami. W mieście warto obejrzeć prawosławną katedrę Św. Cyryla i Metodego, katedrę katolicką i dwie piękne cerkwie Św. Marii Dziewicy i Św. Iwana Rylskiego, a także odwiedzić Muzeum Historyczne a zwłaszcza jego oddział etnograficzny gdzie prezentowane są m.in. tradycyjne maski kukerów (kolędników), stroje regionalne i przedmioty życia codziennego z dawnych czasów. Miasto otaczają trzy jeziora: Burgaskie, Atanasowskie i Mandrenskie, nad którymi gnieżdżą się pelikany, ibisy i czaple. Jezioro Mandreńskie to ważny rezerwat ornitologiczny z wieloma gatunkami ptaków morskich i błotnych. Tutejszy klimat charakteryzuje się lekką zimą i długim, słonecznym latem, a plaże mają niepowtarzalny, prawie czarny kolor piasku. W Burgas są też znane od wieków źródła mineralne. W Burgaskich Łazienkach Mineralnych leczy się między innymi choroby reumatyczne, urazy kości, choroby układu nerwowego, nerek i wiele innych.

 • Ravda

  Rawda to mały, przyjemny ośrodek w pobliżu Nessebaru, który wciąż się rozrasta. Pomimo bliskości do dużych ośrodków turystycznych, Ravda pozostaje spokojnym miejscem z ładnym wybrzeżem odpowiednim dla osób w każdym wieku. Jest to szczególne popularne miejsce wśród rodzin z dziećmi. Plaża tutaj rozciąga się na powierzchni 57 tys. m2 i jest podzielona na dwie części. Południowa przyciąga turystów pięknym piaskiem, czystą wodą i różnymi formami rozrywki, podczas gdy północna plaża oferuje spokojny, relaksujący klimat. W pobliżu mieści się popularny park wodny, który docenią zwłaszcza ludzie młodzi i rodziny z dziećmi. Oprócz relaksu na pięknej, piaszczystej plaży Rawda oferuje różnorodne zajęcia sportowe, w szczególności sporty wodne, takie jak nurkowanie, kitesurfing, windsurfing, narty wodne lub skuter. Ciekawym miejsce do zobaczenia w kurorcie jest z pewnością Cerkiew świętego Paraskewy wybudowana przez greków w 1884 r.

 • Nessebar

  Miasteczko położone na wyspie w zasięgu pieszego spaceru od największego bułgarskiego kurortu Słoneczny Brzeg. Tworzy sieć brukowanych uliczek z widocznymi gdzieniegdzie ruinami cerkwi i kilkoma interesującymi muzeami. Na prowadzącej do miasta grobli stoi osiemnastowieczny wiatrak. Po dojściu do miasta widać pochodzące sprzed ponad tysiąca lat ruiny murów, które przez wieki otaczały miasto. Nessebar znajduje się na światowej liście dziedzictwa kultury UNESCO. Nic dziwnego, bo jest najstarszym miastem w Bułgarii i jednym z najstarszych osiedli Europy. Przy wejściu do miasta znajduje się ciekawe Muzeum Archeologiczne, ze wspaniałą kolekcją starych ikon. Miasteczko zachwyca unikalnym klimatem wąskich, krętych uliczek, przy których stoją charakterystyczne domy. Partery są zbudowane z kamienia, piętro jest zwykle drewniane, a dach kryty jaskrawo czerwoną dachówką. Sprawia to, że miasteczko wygląda niezwykle malowniczo, a wiele starych domów pełni obecnie rolę pensjonatów. W miasteczku jest kilkadziesiąt zabytkowych cerkwi. Jedną z najcenniejszych świątyń w Nessebarze jest Cerkiew Chrystusa Pantokratora z XIII w., uznawana za jeden z najpiękniejszych zabytków Bułgarii. Jej fasada zbudowana jest z naprzemiennych pasów białego kamienia i czerwonej cegły. Warto odwiedzić dobrze zachowaną Cerkiew Bogurodzicy z XIX w., z pięknym ikonostasem oraz wieżą, z której można podziwiać panoramę miasta a także najmniejszą ze wszystkich na wyspie Cerkiew św. Jana Chrzciciela z XI w. z zachowaną na jednej z kolumn inskrypcją: „Święty Janie Chrzcicielu ocal mnie!”. W nowej cerkwi metropolitalnej św. Stefana, niepozorna fasada kryje piękne freski przedstawiające sceny z życia Najświętszej Marii Panny oraz wspaniały ikonostas z XVI w. Z cerkwi św. Apostołów pozostała do dzisiaj jedna nawa i część kolumnady. W jej pobliżu jest sporo restauracji specjalizujących się w potrawach z ryb, ale nie brakuje też dań regionalnej kuchni bułgarskiej. Z lewej strony Cerkwi św. Apostołów jest winnica, gdzie można degustować i nabyć produkowane tam wino o smaku malinowym, różanym a nawet migdałowym! W Nessebarze warto też zobaczyć przystań rybacką i marinę. Można wykupić rejs po morzu oraz lot helikopterem nad Słonecznym Brzegiem. W mieście znajduje się amfiteatr.

 • Św. Włas

  To malownicze miasteczko zbudowano na zboczu opadających ku morzu pasm gór Starej Płaniny, położone zaledwie o kilka km od Słonecznego Brzegu. Z wzniesionych tu hoteli rozciąga się przepiękny widok na rozległą zatokę. W okolicy są trzy plaże o łącznej długości 1,5 km. Sveti Vlas traktowany jest jako spokojniejsza alternatywa dla pobliskiego Słonecznego Brzegu. Lokalną atrakcją jest piękny port stanowiący raj dla miłośników żeglarstwa.Wzdłuż portu ciągnie się nowoczesna aleja z mnóstwem restauracji, barów i klubem nocnym oraz bajkowym widokiem na całą zatokę Słonecznego Brzegu i starożytny Nessebar. Kurort Sveti Vlas ze względu na swoją lokalizację i walory klimatyczne przekształcił się w jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc na bułgarskim wybrzeżu. Bliskość gór i morza stworzyło w tym miejscu unikalny mikroklimat z krystalicznie czystym powietrzem nawiewanym przez morską bryzę. Sveti Vlas jest jedyną miejscowością na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego, gdzie plaże mają ekspozycję południową. Miasteczko ma regularne połączenia autobusowe do Nessebaru i Słonecznego Brzegu.

 • Elenite

  Malownicza wakacyjna wioska, znajduje się 10 km na północny-wschód od centrum Słonecznego Brzegu. Położona jest w cichej zatoczce na półwyspie o tej samej nazwie i dysponuje bardzo ładną plażą. Jest tu kilkaset białych domków z czerwonym dachem w większości z widokiem na morze oraz kilka 4 i 5 gwiazdkowych hoteli w formule all inclusive. W letnisku znajdują się 4 restauracje, kawiarnia, nocne kluby, dyskoteka, jacht-klub i centrum sportów wodnych, Aquapark Atlantida, boiska do piłki nożnej i siatkówki, mini golf, tenisowe korty, kryte baseny, sauny i przedszkole. Jest to jedna z najlepszych ofert dla rodzin w Bułgarii. W okolicy znajduje się kilka miejsc związanych z historią m.in. przepiękna rzymska Świątynia Jupitera za Obzorem lub malownicze ruiny greckiej twierdzy Poleokastro. Warto wybrać się na wycieczkę do położonego nad rzeką Kamcziją rezerwatu leśnego „Łangoza”, gdzie można podziwiać egzotyczną roślinność. Jest stąd bardzo dobre połączenie autobusowe do Nessebaru i Słonecznego Brzegu.

 • Pomorie

  To urocza miejscowość turystyczna położona 18 km na północ od Burgas na skalistym półwyspie wybrzeża czarnomorskiego. Miasteczko jest świetną bazą wypadową do innych miejscowości w Bułgarii, jak Nessebar i Sozopol. Znajdziemy tu urocze kafejki, liczne puby i dyskoteki oraz zabytki będące świadectwem burzliwej i bogatej historii regionu. Najstarsze z nich pochodzą z IV i V wieku p.n.e. – kiedy miejscowość była jeszcze kolonią grecką o nazwie Anchialo. Później miasto zdobywali Rzymianie, Bizantyjczycy, Krzyżacy oraz Turcy. Dopiero po wyzwoleniu się Bułgarii spod panowania tureckiego, Pomorie stało się ważnym ośrodkiem turystycznym i handlowym. Do najsłynniejszych zabytków miasteczka należą Cerkiew Św. Bogurodzicy malowniczo położona w parku w centrum miasta, średniowieczny Monastyr Św. Georgi z bogatą kolekcją ikon oraz cerkiew Przemienienia Pańskiego a także islamskie meczety oraz słynny kurhan tracki. Morze jest tu płytkie, stąd Pomorie jest bezpiecznym miejscem na wodne szaleństwa dla najmłodszych i dobrym miejscem na wypoczynek rodzinny. Wiejąca od morza morska bryza odświeża powietrze w mieście stąd lepiej znosi się tu letnie upały. Pomorie to również centrum turystyki leczniczej. Zasłużoną sławą cieszą się miejscowe borowiny. Pomorijskie błota doskonale wpływają na leczenie reumatyzmu i chorób skóry. Lecznicze błoto wydobywa się z sąsiadującego z miasteczkiem słonego jeziora, w którym żyje wiele słonolubnych roślin i zwierząt. Jest tu także Muzeum Soli z warzelnią i wystawą mówiącą o historii handlu „białym złotem”. Okolica słynie z długiej tradycji winiarstwa i wyrobu trunków domowych – rakii i koniaku (słynne koniaki „Pomorie” i „Słoneczny Brzeg”) oraz z licznych festiwali i świąt.

Słoneczny Brzeg

 • +1h
 • 220 V

Odległość od lotniska

Burgas
10 km
Ravda
20 km
Nessebar
25 km
Św. Włas
35 km
Elenite
40 km
Pomorie
10 km

Słoneczny Brzeg

 • +1h
 • 220 V

Odległość od lotniska

Burgas
10 km
Ravda
20 km
Nessebar
25 km
Św. Włas
35 km
Elenite
40 km
Pomorie
10 km