Maroko

Poczuj smak orientu w Maroku! Słońce przez cały rok, piaszczyste plaże, wyśmienita kuchnia i unikalne zabytki - zaplanuj urlop last minute, wakacje all inclusive lub aktywną majówkę w Agadirze.Wszystko o Maroku

Szanowni klienci,

Aktualnie nie mamy dostępnych żadnych wycieczek w tym regionie. Już niedługo zaoferujemy Państwu imprezy na kolejny sezon. Dziękujemy za zrozumienie i w razie pytań prosimy o kontakt.

Wypoczynek w Maroku - wszystko co musisz wiedzieć

Wakacje w Maroku to niezapomniana podróż w głąb fascynującego i tajemniczego orientu, który oszołomi nas kalejdoskopem smaków, aromatów i barwną tradycją. To świat tysięcy krajobrazów, w którym wypoczywając na złocistych plażach, możemy obserwować ośnieżone szczyty gór Atlas. To także spotkanie z prawdziwie „bajkową krainą tysiąca i jednej nocy” pełną śladów świetności z dawnych wieków i pereł sztuki islamskiej.

Maroko

Królestwo Maroka, z mottem „Bóg, ojczyzna i król”, jest krajem wielu kolorów, tysięcy zapachów, smaków i dźwięków, których nie można przekazać słowami czy za pomocą zdjęć, ale trzeba ich osobiście doświadczyć. Najbardziej na zachód wysunięte państwo północnej Afryki, jest jednym z niewielu miejsc, które wciąż zachowują swój niepowtarzalny urok pustynnego kraju, przeplatanego silnymi wpływami arabskimi, islamem i kulturą europejską. Znajdziemy tu starożytne miasta królewskie, magiczne bazary, najstarszy uniwersytet na świecie, unikalne pustynne krajobrazy, wybrzeże Morza Śródziemnego, Ocean Atlantycki i cztery pasma górskie z ośnieżonymi szczytami Atlasu Wysokiego. Od Europy dzieli je Cieśnina Gibraltarska. Pierwotnymi mieszkańcami kraju są Berberowie, pochodzący z równin Sahary.

Język

Podstawowym językiem w Maroku jest arabski, większość społeczeństwa włada dwoma językami: arabskim i francuskim. Około 25% populacji mówi tylko niektórymi dialektami berberyjskimi, dlatego jest drugim oficjalnym językiem po arabskim. W miejscach typowo turystycznych możemy się także porozumieć w języku hiszpańskim i angielskim.

Kuchnia

Kuchnia marokańska jest taka sama jak Maroko: zróżnicowana, kolorowa, pełna smaków i aromatów. Warto skosztować tradycyjnego kuskusu podawanego z mięsem i warzywami, a także pastilli - ciasta, które łączy drobno posiekany drób, natkę pietruszki, jajka na twardo, migdały i miód. Wizytówką kulinarną Maroka jest tradycyjny tajine. Przygotowuje się go w ceramicznych lub glinianych pojemnikach ze stożkową pokrywką. Najpopularniejszym słodyczem jest seffa (słodki kuskus) i budyń ryżowy. Oba są mocno aromatyczne i zawierają cynamon, rodzynki, migdały oraz wodę kwiatową. Popularne są również kaab-el-ghzal (rogi gazeli) czyli rogaliki nadziewane pastą migdałową i polane lukrem. Nie można też zapomnieć o słynnej herbacie miętowej ataj, zwanej „marokańską whisky”, czyli przepysznym napoju i niezawodnym sposobie Marokańczyków na upał w jednym. Kawa jest dostępna wszędzie i jest bardzo dobra. Z Maroka warto przywieźć oliwę i olej arganowy, a także popularne przyprawy, zwłaszcza szafran, kurkumę czy ras-el-hanout - uniwersalną mieszankę 35 przypraw, idealną do dań mięsnych, zup i sosów.

Waluta

Obowiązującą walutą jest dirham marokański (MAD), 1 MAD = 0,4058 PLN (kurs z dnia 21 września 2019 wg. Narodowego Banku Polskiego). Nie jest walutą wymienialną poza granicami Maroka, nie można jej też wywozić. Sugerujemy stopniową wymianę pieniędzy oraz zachowanie kwitów z dokonanej transakcji w celu możliwości dokonania ponownej wymiany. W niektórych międzynarodowych hotelach akceptowane są waluty wymienialne jak EUR czy USD.

Godziny pracy

W Maroko tydzień roboczy rozpoczyna się w poniedziałek i kończy w piątek. Sobota i niedziela to dni wolne. Jednak większość sklepów jest otwarta w soboty. W piątek, w dzień wielkiej modlitwy (od 13:00), niektóre sklepy mogą być zamknięte po południu. Zwykle godziny pracy są od 9.00 do 12.30 i od 14.30 do 18.30. W Ramadanie czas pracy jest krótszy. Specyfiką Maroka jest targowanie się w tych sklepach, w których nie ma wywieszek cenowych.

Napięcie elektryczne

W większości miejsc gniazdko elektryczne ma napięcie 220 V. Jednak w niektórych odległych częściach kraju może występować napięcie 110 V. Gniazdka elektryczne są takie jak w Polsce.

Paszporty, wizy, szczepienia

Obywatele polscy mają obowiązek posiadania paszportu z datą ważności minimum 3 miesięce od daty planowanego powrotu z Maroka i są zwolnieni z obowiązku wizowego na okres do 90 dni. W Maroku nie ma poważnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych i dlatego szczepienia ochronne nie są wymagane.

Przepisy celne

Wwóz niektórych artykułów i substancji do maroka jest całkowicie zabroniony np. broni i amunicji, środków odurzających i psychotropowych, niektórych gatunków zwierząt. przemyt i używanie narkotyków oraz handel nimi są surowo zabronione (kary to od 5 do 10 lat więzienia, od 500 do 50 000 EUR grzywny). Przy przekraczaniu granicy władze marokańskie mogą żądać udokumentowania odpowiednich środków fi nansowych na pobyt (gotówka, karty kredytowe, wyciąg z konta itp.). Wywóz waluty o wartości większej niż 100 000 mad musi zostać zgłoszony organom celnym. Wolne od cła są ubrania, rzeczy osobiste, kamery video, aparaty fotografi czne, lornetki, komputery (1 szt.), 200 szt. papierosów oraz 1 litr alkoholu pow. 22%. władze maroka próbują chronić naturalne bogactwo kraju, dlatego zabronione jest wywożenie wybranych elementów fauny i flory.

Podatek turystyczny

Podatek turystyczny nie jest wliczony w cenę podroży. Jego wysokość uzależniona jest od kategorii hotelu i wynosi od 1,60 EUR/dzień/osoba. Należy go opłacić w hotelu przy meldowaniu.

Plaże, leżaki i parasole

Maroko ma kilka tysięcy kilometrów zróżnicowanego krajobrazowo wybrzeża. Plaże są zazwyczaj piaszczyste i albo publiczne, albo należą do konkretnego obiektu noclegowego (leżaki i parasole są wówczas zwykle dostępne bezpłatnie). Na wybrzeżu Atlantyku są piękne, długie plaże z drobnym piaskiem. Należy zauważyć, że pływanie w oceanie różni się od pływania w morzu. Ocean Atlantycki ma duży wpływ na pogodę w poszczególnych kurortach i może ona zmieniać się nawet kilka razy w ciągu dnia.

Informacje o Maroku

Powierzchnia kraju
710 850 km2
Liczba mieszkańców
32,7 mln
Stolica
Rabat
Język
arabski
  • - 1h (okres letni)
  • 220 V

Informacje o Maroku

Powierzchnia kraju
710 850 km2
Liczba mieszkańców
32,7 mln
Stolica
Rabat
Język
arabski
  • - 1h (okres letni)
  • 220 V

Ambasada RP w Maroku

23, rue Oqbah
B.p.425 10000 Rabat,
Maroko

+212 537 77 11 73

Ambasada Królestwa Maroka w Polsce

ul. Dąbrowskiego 72
02-561 Warszawa

+48 22 849 63 41

+48 22 848 18 40