Turcja

Turcja jest krajem Orientu na pograniczu dwóch kontynentów, jest pomostem między chrześcijaństwem i islamem, historią i teraźniejszością.Wszystko o Turcji

Wakacje w Turcji - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Wakacje w Turcji to idealna możliwość poznawania innych kultur. Zadbaj o siebie podczas wakacji i jedź na wycieczki fakultatywne. Turcja oferuje słoneczne plaże, wiele zabytków, piękną przyrodę i egzotykę islamu, a mimo to jest tanim i bezpiecznym miejscem na wakacje. My także poznawcze, lub w połączeniu wycieczki do Turcji.

TURCJA mapaTURCJA

Turcja jest krajem Orientu położonym na skraju dwóch kontynentów. Stanowi pomost między chrześcijaństwem a islamem, historią i teraźniejszością. Wystarczy wymienić nazwę tego pięknego kraju, aby przypomnieć sobie wiele pięknych dywanów, złota, słońca i ciągnących się kilometrami plaż. Najstarsze cywilizacje pozostawiły ślady w kulturze tureckiej i na jej obszarze, sprawiając, że stała się bardzo ciekawym miejscem turystycznym.

Na terytorium współczesnej Turcji ewoluowały najwcześniejsze ludzkie cywilizacje, kwitło i upadło wielkie imperium. Właśnie tu obok siebie można znaleźć zabytki, kościoły bizantyjskie i smukłe minarety. Legendarne miasto Troja opisane w Iliadzie Homera, zostało znalezione na północny-zachód Azji Mniejszej. Współczesna historia Turcji jest ściśle związana z osobą Mustafy Kemala Ataturka nazwanego Ojcem Turków, który zjednoczył Turków i skierował kraj ku Europie. Natura Turcji ma swoje skarby i osobliwości, takie jak olbrzymie kamienne czapki w Kapadocji lub tarasy wapienne z dziesiątkami basenów w Pamukkale. Tureckie Wybrzeże, słynące z atrakcyjnych plaż, jest długie prawie na 8000 kilometrów. Najpiękniejsze plaże czekają na was na Riwierze Tureckiej, gdzie zażywając kąpieli w basenie Morza Śródziemnego można oglądać wysokie szczyty gór Taurus. Na półwyspie Bodrum na Morzu Egejskim znajdziecie zatoczki otoczone wzgórzami pokrytymi lasami sosnowymi. Nieważne czy jesteście miłośnikami przyrody, zabytków czy kąpieli w krystalicznym morzu, Turcja powita was z otwartymi ramionami i spełni wasze oczekiwania.

JĘZYKTURCJA

Językiem urzędowym jest turecki. W regionach turystycznych można porozumieć się w języku angielskim, niemieckim lub rosyjskim.

WALUTA

Walutą jest lira turecka (TL), która dzieli się na 100 Kuruszy. Brak jest ograniczeń w przywozie środków płatniczych, ale większe sumy (ponad 5000 USD) należy zgłosić przy wjeździe. Prosimy pamiętać, aby wziąć gotówkę w EUR lub USD. W większości hoteli i sklepów można płacić kartą kredytową, a w większych miejscowościach dostępne są bankomaty.

PRZEPISY WJAZDOWE

Obywatele Polscy podróżujący do Republiki Turcji muszą mieć paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu z terytorium Turcji. TURCJAOd obywateli polskich wymagana jest wiza. Wizę turystyczną można wyrobić poprzez system on-line e-visa: www.evisa.gov.tr/pl (koszt 20 USD) lub w placówkach dyplomatycznych Republiki Turcji na terenie Polski. Obywatele Polski mogą przebywać na terenie Turcji łącznie przez 90 dni, w okresie 180 dni ważności wizy.

PRZEPISY CELNE

Ilość przywożonych artykułów nie może wskazywać na ich inne przeznaczenie niż do celów osobistych. Do Turcji można wwieźć 200 papierosów, 50 sztuk cygar krótkich (tj. Cygara, których masa nie przekracza 3 g), 10 cygar, 200 gram tytoniu papierosowego, wraz z 200 bibułkami papierosowymi (lub 200 g tytoniu o falki lub 50 g tytoniu do żucia lub 200 g tabaki), 1,5 kg kawy, 1,5 kg kawy rozpuszczalnej, 500 gram herbaty, 1 kg słodyczy, 1 kg czekolady, 5 litrów alkoholi, 5 butelek perfum nie przekraczających 120 ml. Leki, farmaceutyki i środki medyczne mogą być przywożone bezcłowo wyłącznie do użytku osobistego. Za nielegalną produkcję, import i eksport narkotyków i substancji psychotropowych grozi więzienie od 10 do 20 lat oraz wysokie kary finansowe. Nie wolno wywozić z Turcji przedmiotów o charakterze zabytkowym i historycznym (nawet najmniejszych kawałków starych rzeźb i zabytków). Obowiązuje ścisły zakaz wywożenia wszelkich kamieni i skał o wartości archeologicznej. Podczas wywozu nowo produkowanych dywanów musimy przedstawić dowód zakupu.

Konsulat Generalny RP w Stambule

Giz 2000 Plaza, Ayazağa Köyü Yolu No: 7, K. 5, 34389 Maslak - İstanbul

Tel.: + 90 212 290 66 30, Fax: +90 212 290 66 32
E-mail: stambul.kg.konsulat@msz.gov.pl
www.stambul.msz.gov.pl