Bułgaria

Bułgaria jest krajem, który ma wiele do zaoferowania. Morze, piękne piaszczyste plaże, malownicze wioski, stare klasztory, nowoczesne resorty i wysokie góry.Wszystko o Bułgarii

Wakacje w Bułgarii - wszystko, co powinieneś wiedzieć

BUŁGARIA

BułgariaCzy pragniecie zaznać aktywnego i słonecznego wypoczynku, podziwiać spektakularne widoki i cieszyć się pięknymi historycznymi miejscami? Jeśli tak, Bułgarii jest oczywistym wyborem! Kraj ten ma wspaniałą linię brzegową z pięknymi piaszczystymi plażami, wiele parków narodowych i miejsc o dużej wartości historycznej. Na uwagę zasługują również wyśmienite dania kuchni bułgarskiej i niezwykła gościnność mieszkańców. Bułgaria jest miejscem, gdzie można spędzić wakacje na wiele sposobów.

Turystyka w ostatnich latach stała się ważnym sektorem budżetu państwa Bułgarii. Nadmorskie kurorty, takie jak Sozopol, Nessebar, Złote Piaski, Słoneczny Brzeg, Primorsko, Albena, Warna, Burgas, Kranevo i Bałczik stają się coraz bardziej popularnym celem turystów nie tylko z Europy Środkowej, ale także z krajów zachodnich.

Bułgaria znajduje się w południowo-wschodniej Europie - na Półwyspie Bałkańskim. Duża część powierzchni kraju jest górzysta i wypełniona pasmami gór Riła, Pirin i Rodopów. Najwyższa góra w Bułgarii, jak i na całym Półwyspie to Musała (2925 m.n.p.m.) znajdująca się w górach Riła. Najdłuższą rzeką jest Dunaj, który płynie do morza.

Przyczyną rosnącego zainteresowania turystów tym krajem są bezpieczeństwo, krótki czas lotu, piaszczyste plaże z łagodnym wejściem do wody, jak również niskie ceny. Bułgaria jest tania, ale wszystkie usługi są na podobnym poziomie jak w krajach zachodnich. Ponadto region Morza Czarnego pozostaje ciepły aż do końca października!

Największym ośrodkiem Bułgarii jest Słoneczny Brzeg. Znajduje się on około 35 km na północ od Burgas i mniej niż 5 km od Nessebaru, starożytnego miasta z nietypowymi drewnianymi domami, wąskimi uliczkami, cerkwiami i zabytkowym wiatrakiem.

Aktywni turyści, których nudzi wylegiwanie się na plaży, mogą udać się w głąb lądu. Mogą wybrać słynne góry Rodopy z pięknymi dolinami, gdzie płyną krystalicznie czyste rzeki. Jednym z najbardziej znanych ośrodków jest Pamporovo. Podczas spacerów górskich można natknąć się na klasztory prawosławne, leżące głównie w trudno dostępnych miejscach. Do najbardziej znanych należy Monastyr Baczkowski, gdzie mnisi żyją w bardzo trudnych warunkach, często o suchym chlebie i wodzie.

Na uwagę zasługuje również uzdrowisko Devin, gdzie można odpocząć korzystając z różnych zabiegów po wyczerpującej wycieczce. Kolejnym punktem zainteresowania jest Etara - Muzeum w pobliżu miasta Gabrowo. Historycznym symbolem Bułgarii jest Wielkie Tyrnowo, dawna stolica, wznosząca się na wapiennych, skalnych tarasach nad rzeką Jantrą. Niektóre domy są osadzone na skale w taki sposób, że wyglądają jakby z niej wyrastały. Miłośnicy historii z pewnością nie mogą przegapić wizyty w starożytnym trackim grobowcu Kazanlak. Poza pięknymi freskami, znaleziono tu wiele przedmiotów ze złota.

JĘZYK

Językiem urzędowym jest język bułgarski, ale bez problemu można się porozumieć po angielsku, niemiecku, rosyjsku.

WALUTA

Narodową walutą jest lev (BGN), który dzieli się na 100 stotinek. W wybranych hotelach i restauracjach akceptowane są wszystkie główne karty kredytowe. Bankomaty można znaleźć niemal wszędzie.

RÓŻNICA CZASU

W Bułgarii, w porównaniu do naszego czasu letniego + 1 godzina. W okresie zimowym w porównaniu do Europy środkowej + 2 godziny.

NAPIĘCIE ELEKTRYCZNE

Napięcie jest w europejskim standardzie 220 V. W niektórych starszych hotelach, możliwe jest znalezienie innego rodzaju gniazdek, ale zasilacz jest powszechnie dostępny w sklepach z wyposażeniem domowym.

PRZEPISY WJAZDOWE

Polacy nie potrzebują wizy na pobyt turystyczny w Bułgarii, wjazd odbywa się na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. W Bułgarii honorowane jest polskie prawo jazdy.

CŁO I PRZEPISY WALUTOWE

Obowiązuje swobodny przepływ towarów w UE. Wyjątkiem są wyroby akcyzowe, które mogą być przewożone w obrębie UE w ograniczonych ilościach, na własny użytek. Limity zostały ustalone następująco: 800 sztuk papierosów, 400 sztuk krótkich cygar, 200 cygar, 1 kg tytoniu, 10 litrów spirytusu, 20 l produktów o średniej zawartości alkoholu, 90 litrów wina, z których maks. 60 litrów wina musującego i 110 litrów piwa.

PLAŻE, LEŻAKI I PARASOLE

Wstęp na bułgarskie plaże jest bezpłatny, jednakże korzystnie z leżaków i parasoli jest zazwyczaj płatne. Za dodatkową opłatą można również korzystać z szerokiej gamy sportów wodnych. Na prawie 380 km wybrzeża znaleźć można zarówno szerokie i uczęszczane plaże ze złotym piaskiem i łagodnym wejściem do morza, jak i małe zatoczki, gdzie nikt nam nie będzie przeszkadzał. W niektórych miejscach natkniemy się na skaliste wybrzeże i klify przeplatane różnorodnymi plażami.