Grecja

Grecja to kolebka cywilizacji europejskiej i kraj o niezrównanym naturalnym pięknie.Wszystko o Grecji

Wakacje w Grecji - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Wakacje w Grecji oznaczają morze, antyczne zabytki, wspaniałe jedzenie i wino. Nigdy tego nie zapomnisz i będziesz chciał tu wrócić. Zgodnie ze swoją naturą, wybierz resort pełen życia lub spokojniejsze miejsce w bliskim kontakcie z tradycją. Magia, dziewicza przyroda i przyjazna atmosfera w kraju tysiąca wysp uwiedzie każdego.

Grecja mapaGrecja

Turkusowe morze pod błękitnym niebem, ciepłe promienie słoneczne i białe domki ułożone jak klocki na wzgórzu z widokiem na port - jest to typowy obraz Grecji. Urocze krajobrazy i bogata historia, przeplatane z mitami i legendami składają się na wspaniałe wakacje. Nie wahajcie się spróbować urozmaiconych i zdrowych dań kuchni greckiej w jednej z lokalnych tawern oferującej przyjazną obsługę.

Grecja jest kolebką cywilizacji europejskiej - chyba wszyscy będą myśleć o starożytnych filozofach, artystach i politykach czy Igrzyskach Olimpijskich. Jest to kraj o wyjątkowej kulturze i języku, z jednymi z najbardziej romantycznych krajobrazów w Europie, kraj o długiej tradycji, słynący z gościnności ludzi.

Grecja jest jednym z najbardziej popularnych miejsc turystycznych w Europie. Istotną tego przyczyną jest jej wielkość, która w jednej piątej składa się z wysp. W tym roku oferujemy wam trzy z nich –Kretę, Rodos i Zakynthos. Żaden kraj w Europie nie jest tak bardzo przesiąknięty morzem. Długość greckich wybrzeży przekracza 13.000 kilometrów, i to nie tylko ze względu na wyżej wspomniane wyspy, których jest ponad dwa tysiące, ale także ze względu na długie wybrzeże lądu. Morze było od samego początku niezwykle istotnym źródłem utrzymania Greków, ważnym ośrodkiem transportu, handlu i drogi wojskowej, a obecnie również magnesem dla turystyki.

Każdy turysta może wybrać idealne miejsce dla siebie spośród dzikich wybrzeży i spokojnych plaż z romantyczną atmosferą. Większa część obszaru tego pięknego kraju składa się z gór i wzgórz, bujnych lasów, gajów oliwnych i winorośli. W wielu miejscach góry wystają z morza, tworząc urokliwą scenerię. Nieważne czy pójdziecie w góry, do lasu, nad jezioro czy wybrzeże, zawsze zobaczycie piękną i bujną przyrodę.

GrecjaGrecja jest nie mniej znana ze swoich skarbów architektonicznych i artystycznych. Nawet podczas krótkiego pobytu, można pojechać na różnorodne wycieczki i zwiedzać zabytki. Jadąc na wyspy będzie można dostać się do jednego ze starożytnych cudów świata, czyli ruin królewskiego pałacu w Knossos na Krecie, centrum niezwykłej kultury minojskiej. Z pewnością znajdziecie też chwilę na jedną z najwspanialszych i najprostszych przyjemności, jakie oferuje Grecja – delektowanie się pysznym posiłkiem z kieliszkiem domowego wina nad brzegiem morza. Możemy tylko życzyć KALI OREXI (= smacznego) i JAMAS (= zdrowie)!

JĘZYK

Językiem urzędowym jest język grecki. W Grecji powszechnie używanym językiem jest również język angielski i niemiecki. Wszystkie znaki i ważne informacje są napisane w języku greckim z zastosowaniem łacińskich liter alfabetu.

GRECKA KUCHNIA

Kuchnia grecka jest nie tylko bardzo smaczna i urozmaicona, ale przede wszystkim zdrowa. Oliwa z oliwek i dużo przypraw, takich jak oregano, bazylia, tymianek i cynamon nadają doskonały smak lokalnym potrawom. Nie zdziwcie się, jeśli właściciele tawerny zaproszą was do kuchni, żeby wspólnie wybrać świeże ryby i podać to, co odpowiada wam najbardziej. Wstydem byłoby nie spróbować w Grecji takich dań, jak gyros - mieszanina mięsa, moussaka - pieczeń z bakłażana i mięsa mielonego, tzatziki - sos z jogurtu, ogórków, czosnku i oleju, Kadaif - bułki z orzechami i syropem i doskonałego wina Retsina, czy anyżowej wódki ouzo.

WALUTA

1 euro (EUR) = 100 centów. Większość hoteli, sklepów, wypożyczalni samochodów, czy restauracji zwykle akceptuje karty kredytowe. Bankomaty są powszechnie dostępne w większych kurortach, ale należy pamiętać, że w mniejszych ośrodkach turystycznych często nie można płacić kartą, a czasem nawet nie ma bankomatów.

PRZEPISY WJAZDOWE

Obywatel Polski mogą podróżować do krajów Unii Europejskiej, na podstawie ważnego paszportu lub dowodu tożsamości. Dokumenty powinny być ważne przez minimalny okres planowanego pobytu poza terytorium Polski. Jeżeli podróżujemy z dziećmi konieczne jest, aby miały one zawsze własny dokument. Jeśli nie jesteś obywatelem RP, zapytaj w ambasadzie greckiej w Warszawie o warunki wjazdu i pobytu.

PRZEPISY CELNE

Obowiązuje swobodny przepływ towarów w UE. Wyjątkiem są wyroby akcyzowe, które mogą być przewożone w obrębie UE w ograniczonych ilościach, na własny użytek. Limity zostały ustalone następująco: 800 sztuk papierosów, 400 sztuk krótkich cygar, 200 cygar, 1 kg tytoniu, 10 litrów spirytusu, 20 l produktów o średniej zawartości alkoholu, 90 litrów wina, z których maks. 60 litrów wina musującego i 110 litrów piwa. Zabrania się wywozu wszelkich przedmiotów o wartości historycznej.

PODATEK

Z dniem 1 stycznia 2018 rząd grecki wprowadza nowy podatek turystyczny. W związku z tym każdy podróżujący do Grecji zobowiązany jest do uiszczenia opłaty między 0,25 € a 4 € za pokój za noc. Podatek uzależniony jest od kategorii zakwaterowania.

Kwota powyższego podatku wynosić będzie:

0,50 €/pokój/noc w hotelu 1*oraz 2*

1,5 €/pokój/noc w hotelu 3*

3 €/pokój/noc w hotelu 4*

4 €/pokój/noc w hotelu 5*

oraz

0,25 €/pokój/noc w apartamencie 1* i 2*

0,50 €/pokój/noc w apartamencie 3*

1 €/pokój/noc w apartamencie 4*

Należy pamiętać, iż dana ktowa może ulec zmianie.