Djerba

Djerba

8 dni już od
1 700 PLN
Wyświetl 1 628 wycieczek

Wakacje %s - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Djerba to tunezyjska wyspa położona na Morzu Śródziemnym o wyjątkowym uroku. Znajdują się tam długie, szerokie plaże z delikatnym piaskiem, a także zapieracjące dech w piersiach morze, które zmienia kolor z turkusowego przez szmaragdowo-zielony aż do ciemnego niebieskiego. Djerba jest pełna aromatów, a w powietrzu unosi się przede wszystkim piękny zapach jaśminu, który stał się narodowym kwiatem Tunezji.

TUNEZJA KONTYNENTALNA mapaDJERBA

Gdzie indziej, jeśli nie na Djerbie, legendarny grecki bohater Odyseusz mógłby się zatrzymać podczas podróży z Troi? Być może przyciągnął go zapach wyspy i gościnność mieszkańców. Przetrwało to do dziś i w połączeniu z pięknymi białymi plażami i przyjemnymi widokami warto odwiedzać Djerbę jak Odyseusz i przedłużać lato w ładodnym klimacie do później jesieni.

Djerba jest jedną i zarazem największą z 60 tunezyjskich wysp. Znajduje się w południowej części Zatoki Gabes. Na południowym wschodzie łączy się z kontynentalną częścią kraju.

Najwyższym szczytem Djerby jest wzgórze Dhahret Aadloun o wysokości 54 m (muzeum Guellal z ciekawą ekspozycją i stylową kawiarenką). Najpiękniejsze plaże znajdują się na północy wyspy (Sidi Mahrez), klify znajdują się głównie przy latarni morskiej Taguermess, w twierdzy Jillij na północnym zachodzie lub w Adjim, na południowym zachodzie.
Djerba ma łagodniejszy klimat niż kontynent i panuje tutaj stosunkowo wysoka wilgotność powietrza. 

Brak wody na wyspie pozostawił ślad także we wcześniejszej nazwie – Meninx (oznacza brak wody). Do tej pory woda do stref turystycznych jest dostarczana z kontynentu przez rurociągi wzdłuż rzymskiej tamy. W niektórych miejscach krzyżują się niektóre żyzne i siarkowe źródła termalne, które wykorzystywane są przez niektóre hotele w celach terapeutycznych (talasoterapia).

 

HOUMT SOUK – STOLICA WYSPY

Houmt Souk jest stolicą wyspy, która leży na jej północnym wybrzeżu. Zamieszkuje je około 44 500 mieszkańców. Najbardziej interesującym miejscem w stolicy jest zadaszony suk, na którym handluje się biżuterią, wyrobami ze skóry, a także przedmiotami z korali. Wśród malowniczych, wąskich uliczek, odbywa się też targ rybny, zatłoczony zwłaszcza w poniedziałki i czwartki. W 1968 roku powstało tutaj Muzeum Sztuki Ludowej i Tradycji z kolekcją tradycyjnych strojów, biżuterii, drewnianych szkatułek, a także zrekonstruowana została tutaj  pracownia garncarza, czy kuchnia pielgrzymów. Warto zwiedzić także XV-wieczną twierdzę Borj Ghazi Mustapha, z której rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na port. Spacerując ulicami miasta nie sposób ominąć Place Hedi Chaker, głównego punktu spotkań mieszkańców i turystów, którzy gromadzą się w kawiarniach i

restauracjach. Miasto jest dobrym miejscem wypadowym na wycieczki we wszystkie niemal zakątki wyspy, a także na stały ląd.

 

LA GHRIBA

Synagoga La Ghriba, zwana również La Merveilleuse lub Gorgeous, znajduje się w miejscowości Er Riad. Miejsce to jest jednym z dwóch na Djerbie, które od dawna jest domem dla miejscowej społeczności żydowskiej. Wewnątrz budynku znajdują się ściany ozdobione oszkloną kamionką i barokowym rysunkiem drewnianym, okna zdobią kolorowe witraże. W synagodze znajdują się jedne z najstarszych zwojów żydowskiej Tory napisane na zwierzęcych skórach.

GUELLALA

Guellala to popularna miejscowość leżąca na południowej stronie wyspy, która jest tradycyjnym ośrodekiem garncarstwa na Djerbie. Na ulicznych straganach można nabyć dzbanki, garnki i inne lokalne wyroby ceramiczne, a miejscowi garncarze chętnie demonstrują proces ich tworzenia. Atrakcją jest również meczet, stojący samotnie tuż przy morzu.