Tunezja Kontynentalna

Tunezja kontynentalna to setki kilometrów złocistych plaż, gaje oliwne, palmy daktylowe, cyprysy, eukaliptusy, jaśminy, słone jeziora.Wszystko o Tunezji

8 dni już od 1 931 

Wakacje w Tunezji - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Wakacje w Tunezji oferują zarówno relaks na plaży, jak i przygodę w jeepach na wydmach pustyni, a także orientalną atmosferę targowisk i ciekawe zabytki.

 • Hammamet

  Jest to najstarsza miejscowość wypoczynkowa Tunezji położona 65 km na południowy wschód od Tunisu na półwyspie Cap Bon, który ze względu na liczne gaje cytrusowe, winnice i uprawy owoców i warzyw jest zwany ogrodem Tunezji. Miasto jest powszechnie uważane za prawdziwy klejnot turystyczny, corocznie przyciąga 500 tys. zwiedzających. Centrum miejscowości wyznacza otoczone murami Stare Miasto (medina) z XIII-wieczną twierdzą (Kasba). Znajdują się tam liczne sklepy z pamiątkami, a w południowej części medyny w niemalże idealnym stanie zachowała się dzielnica mieszkalna.W ciągu ostatnich latach w znacznym stopniu rozwinęła się tu turystyka, w czym ogromną zasługę ma George Sébastien w jego słynnej willi zbudowanej w latach 20. XX w. obecnie mieści się Międzynarodowe Centrum Kulturalne. Hotele wkomponowane są w atrakcyjny krajobraz, bezpośrednio przy piaszczystych plażach, w otoczeniu dużych parków, gdzie rosną eukaliptusy, palmy i cyprysy. Na południe od Hammametu położona jest znana strefa turystyczna Hammamet-Yasmine, gdzie można urozmaicić sobie czas w parku rozrywki i parku wodnym Carthageland. Dostępne są również dwa pola golfowe.

 • Monastir

  Miasto Monastir znajduje się około 190 km na południowy wschód od stolicy, ma około 40.000 mieszkańców i jest czwartym najważniejszym ośrodkiem Tunezji. Początkiem miasta był ribat - najstarszy na afrykańskim wybrzeżu klaszor arabski z wieżą warowną. Współcześnie w jego wnętrzach utworzono Muzeum Sztuki Islamu. Naprzeciwko ribatu znajduje się Wielki Meczet\_,\_ jest to typowa surowa budowla aghalbidzka, wyłączając jedynie pełne wdzięku łuki w kształcie podkowy w części północnej. Wsparte są one na rzymskich kolumnach, które pochodzą ze starożytnej osady rzymskiej Ruspina, niegdyś znajdującej się w tym miejscu. Obowiązkowym punktem odwiedzin Monastiru jest piękne mauzoleum najsłynniejszego obywatele miasta, nieżyjącego już Habiba Bourguiby - pierwszego prezydenta niepodległej Tunezji. Piękno tego miasta przyciąga reżyserów. To tu nakręcono film „Poszukiwacze zagubionej Arki”.

 • Mahdia

  Mahdia jest miastem, gdzie znajdziemy typowe bielone kopuły w stylu mauretańskim i smukłe minarety meczetów. Stało się słynne po odkryciu zatopionego statku greckiego z ładunkiem wielu przedmiotów artystycznych, które są obecnie przechowywane w Muzeum Bardo w Tunisie. Dziś Mahdia ma około 30 tys. mieszkańców i jest najważniejszym portem rybackim. Ryby są przetwarzane w nowoczesnych zakładach. Mahdia oferuje jedne z najpiękniejszych, a jednocześnie niezatłoczonych piaszczystych plaż Tunezji.

 • Sousse

  Perła Tunezji. Piękna medina zaprasza na bazary pełne przypraw i pamiątek, a piaszczyste plaże i czyste morze dają możliwość aktywnego wypoczynku. To tętniące życiem miasto położone jest 140 km od Tunisu i jest najliczniej odwiedzane przez turystów. Centrum Sousse stanowi stara dzielnica z twierdzą Ribat i meczetem. Całe stare miasto szczelnie otacza mur miejski z IX w. Znajduje się tu wiele dyskotek, pubów, barów i restauracji. Warto wybrać się do Portu El Kantaoui. Niewielki port jachtowy otoczony niskimi, biało-niebieskimi domkami oraz licznymi restauracjami – to naprawdę urocze miejsce w północnej części Sousse. Znajdziecie tu także pola golfowe oraz park rozrywki, które z pewnością urozmaicą Państwa wypoczynek.

  **Co warto zobaczyć?**

  - **Muzeum Archeologiczne**

  Mieści się w dawnej kazbie w południowo-zachodnim rogu medyny. Najstarszą częścią jest wieża Khalef wzniesiona przez Aghalbidów w 859 r. n.e., czyli w tym samym czasie, co mury miejskie. W muzeum znajduje się przepiękna kolekcja mozaik. Ozdobą zbiorów jest Triumf Bachusa przedstawiający rzymskiego boga wina powożącego rydwanem na

  czele parady satyrów.

  - **Muzeum Dar Essid**

  Małe prywatne muzeum mieszczące się w pięknym starym budynku przy Rue du Remparts Nord 65. Można tam zobaczyć, jak mieszkał zamożny urzędnik wraz z rodziną w XIX-wiecznej Susie.

  - **Katakumby chrześcijańskie (II–III wiek)** Znajduje się tam ok. 15 tys. grobów miejscowych chrześcijan. Katakumby zostały podzielone na cztery strefy: Katakumby Dobrego Pasterza, Hermsa, Sewera i Agrypy, dla zwiedzających udostępniono część katakumb Dobrego Pasterza.

  - **Klasztor Kasr ar-Ribat**

  Najstarszy zabytek w mieście wzniesiony pod koniec VIII wieku. Ta mała kwadratowa forteca leży na północny zachód od Wielkiego Meczetu. Łatwo ją rozpoznać po okrągłej wieży z zegarem górującej nad dachami. Z dachu wieży zegarowej, na którą prowadzą wąskie spiralne schody, roztacza się wspaniały widok na miasto oraz rozciągający się u jej podnóża dziedziniec Wielkiego Meczetu.

  - **Wielki Meczet (IX wiek)** Zgodnie z wczesnoarabską inskrypcją wybudował go w 851 r. wyzwolony niewolnik o imieniu Mudam. Wieżyczki armatnie nadają meczetowi wygląd fortecy, i słusznie, gdyż Mudam zaadaptował starą kazbę, która w połączeniu z ribatem stanowiła budowlę obronną miasta. Turyści niebędący wyznawcami islamu mogą zwiedzać jedynie dziedziniec i to koniecznie w stosownym ubraniu.

  - **Jardin Public**

  Niewielki ocieniony park z 1895 r. rozciągający się na południe od Place Boujaffar.

 • Yasmine Hammamet

 • Port El Kantaoui

 • Skanes Monastir

Tunezja w liczbach

 • -1h

Odległość od lotniska

Hammamet
112 km
Monastir
7 km
Mahdia
50 km
Sousse
15 km
Yasmine Hammamet
90 km
Port El Kantaoui
30 km
Skanes Monastir
1 km

Tunezja w liczbach

 • -1h

Odległość od lotniska

Hammamet
112 km
Monastir
7 km
Mahdia
50 km
Sousse
15 km
Yasmine Hammamet
90 km
Port El Kantaoui
30 km
Skanes Monastir
1 km