Wybierz województwo
dolnośląkie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie
Informujemy iż strona ta korzysta z plików cookies w celu świadczenia dla Państwa usług oraz w celach statystycznych. Dostęp do plików cookies wraz z możliwością ich zarządzania znajdziecie Państwo w ustawieniach swojej przeglądarki - szczegółowe informacje odnośnie polityki prywatnośći można przeczytać tutaj.
Brak wybranych ofert do druku. Aby dodać ofertę do druku wyszukaj oferty a następnie kliknij
Brak przeglądanych hoteli.
Twój schowek jest pusty! Aby uzupełnić zawartość schowka kliknij na ikonę w oknie "Hotele".
Brak wyszukiwań.
Trwa ładowanie....
  • Infolinia: 801 080 039

    dla Agentów: (32) 205 43 90

Destynacje - Turcja

Turcja
(Republika Turcji)

Stolica: Ankara
Waluta: Nowa lira turecka (TRY); 1 PLN = 0,76 TRY, 1 EUR = 3,23 TRY, 1 USD = 2,84 TRY 
Język urzędowy: turecki
 
 

Pomiędzy Wschodem a Zachodem, na granicy Europy i Bliskiego Wschodu położony jest bardzo zróżnicowany kraj. Nazywa się Turcja. Jedynie trzy godziny lotu przeniosą nas do miejsca gdzie na każdym kroku zaskakują i fascynują krajobrazy, obyczaje, historia i niezwykli ludzie. Przyroda i krajobraz tego kraju są nierozerwalnie związane z jej historią i kulturą. Niektóre osady ludzkie powstały tutaj już 9000 lat temu, w regionie zwanym Anatolią. Pierwszą wielką cywilizację na tym terenie stworzyli Hetyci. Za rządów króla Hetytów, Lubarnasa, kraj doszedł do znaczącej potęgi, jednakże w wyniku wojny trojańskiej w II tysiącleciu p.n.e. imperium hetyckie uległo ostatecznemu rozpadowi na rzecz Greków. W całej swojej historii obszar turecki znajdował się również pod władzą Persów, Hellenów, Rzymian, Seldżuków oraz Ottomanów. Imperium Ottomańskie trwało setki lat a pod jego panowaniem rozkwitła sztuka, kultura i nauka. Po wielu podziałach z czasów I wojny światowej, finalnie w 1923 roku, Turcja uzyskała swoje obecne granice w wyniku traktatu z Lausanne i została ogłoszona republiką. Tak bogate i długie dzieje tego kraju, ścieranie się wpływów różnych kultur i religii pozostawiły po sobie bezcenne dziedzictwo architektoniczne, kulturowe i historyczne. Na przełomie wieków powstały znane pod względem historycznym miasta takie jak Troja, Pergamon, Efez, Didyma, Perge czy Aspendos, w których do tej pory zachowały się zabytkowe gmachy i pomniki.


Turcja to nie tylko raj dla miłośników historii. To również ośnieżone szczyty, bezkresne plaże, ukryte jaskinie, lasy piniowe i niesamowite wytwory skalne. To kraj którego linia brzegowa jest długości 8333 km i biegnie wzdłuż czterech mórz: Czarnego, Marmara, Egejskiego i Śródziemnego. To kraj posiadający szczyty górskie przekraczające wysokość 3000 m n.p.m. (najwyższy szczyt to Ararat, 5122 m n.p.m.). To kraj pięknych jezior, gdzie największe z nich - Van, jest wielkości 3713 km2. To kraj bogatej fauny i flory. Turcja ze swoją różnorodnością krajobrazową i historyczną, z doskonale rozwiniętą bazą hotelową i gastronomiczną, z gwarantowaną piękną pogodą, z bardzo życzliwymi i gościnnymi mieszkańcami oraz z konkurencyjnymi cenami jest doskonałą propozycją na spędzenie niezapomnianych wakacji.

Stolica: Ankara

Język: Językiem urzędowym jest język turecki. W dużych miejscowościach turystycznych można porozumiewać się w języku angielskim, niemieckim oraz rosyjskim.

Waluta: Jednostką monetarną w Turcji jest turecka lira (TRY). 1 Euro = 2,840 TRY (kurs NBP z marca 2015).  W dużych kurortach turystycznych akceptuje się także euro jako środek płatniczy, jednakże często wiąże się to z niewielką podwyżką ceny. Większość banków pracuje w godz. 09.00–12.00 oraz 13.00–17.00. W większości banków znajdują się bankomaty działające całą dobę. Wymiany walut można dokonać w biurze dewizowym, banku lub kantorze (prawie każdy hotel posiada kantor). Należy zachować wszelkie rachunki z kantorów aż do dnia wyjazdu.

Klimat: Turcja jest krajem zróżnicowanym pod względem klimatycznym. Na wyżynach występuje klimat podzwrotnikowy kontynentalny suchy, a na wybrzeżach śródziemnomorski charakteryzujący się gorącą porą letnią i łagodną zimą. Sezon na wybrzeżu trwa od maja do października, ale często można korzystać z kąpieli morskich w listopadzie, a nawet w grudniu. W lipcu i sierpniu jest bardzo gorąco i wilgotno, temperatury w ciągu dnia są powyżej 30°C. Zimą często na całym wybrzeżu zdarzają się ulewne deszcze.

Czas: Do czasu środkowoeuropejskiego należy dodać 1 godzinę. Czas letni obowiązuje od ostatniej niedzieli marca do ostatniej niedzieli września.

Wiza: Wjazd obywateli polskich do Turcji jest możliwy wyłącznie na podstawie ważnego paszportu oraz wizy. Wiza turystyczna upoważnia do pobytu na terenie Turcji przez 90 dni w okresie 180 dni jej ważności (licząc od pierwszego wjazdu) bez prawa wykonywania pracy.
Głównym sposobem nabycia wizy tureckiej jest system online e-visa (https://www.evisa.gov.tr, strona dostępna w polskiej wersji językowej). Po otwarciu strony należy zarejestrować się, wypełnić formularz i dokonać za pomocą karty kredytowej opłaty w wysokości 20 USD. Następnie na adres e-mail podany przez wnioskodawcę zostanie przesłane drogą elektroniczną potwierdzenie wydania wizy. Zaleca się wydrukowanie potwierdzenia i zabranie ze sobą w celu przedłożenia podczas kontroli granicznej. Uwaga: Posiadacze paszportów tymczasowych nie mogą nabyć wizy w systemie E-visa ani na granicy. Muszą uzyskać ją w tureckiej placówce konsularnej.
Od 1 stycznia 2015 r. wymagana ważność paszportu przy wjeździe wynosi 60 dni od daty wygaśnięcia wizy. Dokument musi posiadać co najmniej jedną wolną stronę, w celu umieszczenia na niej wizy. Brak wolnej strony w paszporcie powoduje automatyczną odmowę wjazdu do Turcji. Nie ma możliwości wjazdu do Turcji za okazaniem dowodu osobistego.

Szczepienia: Żadne nie są wymagane.

Woda: Woda z kranu jest czysta, jednakże ze względu na inną florę bakteryjną nie wolno jej pić.

Fotografowanie: Zwyczaje, folklor oraz przyroda turecka to źródła niezliczonych inspiracji do fotografowania i filmowania. Pamiętać jednak należy, że fotografowanie obiektów wojskowych i ważnych strategicznie jest surowo wzbronione i grozi wysokimi karami pieniężnymi bądź pozbawienia wolności. Fotografując mieszkańców Anatolii należy pamiętać, że część z nich nadal dość nerwowo reaguje na kamery i aparaty fotograficzne, stąd przed rozpoczęciem zdjęć należy zapytać fotografowaną osobę o zgodę.

Ubiór: Turcja jest krajem muzułmańskim. Poza terenem hotelowym niewskazane jest noszenie wyzywających strojów. Prosimy pamiętać o ubraniu zakrywającym nogi i ramiona podczas wizyty w meczecie.

Zakupy: Jedną z większych przyjemności w czasie wakacji w Turcji jest włóczenie się po bazarach. Niektóre z nich zachowały swój orientalny czar. Jest to z pewnością dobre miejsce, jeśli szukamy dużego wyboru sprzedawanych produktów, a ceny na niektórych z nich osiągają bardzo przyzwoite wysokości. Tajemnicza kraina bazarów zawsze poruszała wyobraźnię człowieka Zachodu – zapuszczając się w ten nieznany ląd podróżnik ma prawo czuć się nieco zdezorientowany. Największe wrażenie wywierają uliczki jubilerów, sprzedawców dywanów, skór, a także pachnących przypraw.

Napiwki: Mimo, że nie są obowiązkowe, w Turcji każdy – pokojówka, bellboy, kierowca autokaru, pilot czy kelner będzie oczekiwał od Państwa napiwku – tzw. „Bakszyszu”. Średnia wysokość oczekiwanego napiwku wynosi ok. 10% wysokości rachunku, dotyczy to również hoteli działających w systemie All inclusive.

Adresy Ambasad:

Ambasada RP w Turcji:
Turcja, Ankara, Atatürk Bulvari 241, 06650 Kavaklidere,
Tel.: (00 90 312) 457 20 48/00
Tel. dyżurny: (00 90 312) 457 20 09
Faks: (00 90 312) 467 89 63

Ambasada Republiki Turcji w Polsce:
ul. Malczewskiego 32, 02-622 Warszawa
Tel: (00 48 22) 854 61 10/11
Faks: (00 48 22) 646 43 25

Konya i Kapadocja – 2 dni - Niezwykła podróż w głąb Anatolii, która wprowadzi uczestników w ciekawy klimat tradycyjnych anatolijskich miasteczek, umożliwiając poznanie kultury ich mieszkańców. Pierwszy dzień spędzimy w Konya, gdzie odwiedzimy muzeum Mevlany – tureckiego myśliciela, mistyka i założyciela Zakonu Tańczących Derwiszy. Następnie udamy się do Kapadocji – spędzimy tam drugi dzień wycieczki. Kapadocja to olśniewający obszar z zadziwiającymi formacjami skalnymi, podziemnymi miastami i kościołami wykutymi w skałach. Odwiedzimy podziemne miasto Kaymakli położone na siedmiu poziomach, a także Göreme - muzeum na otwartej przestrzeni, które stanowi dolina ok. 350 kościołów wykutych w skale. Park Narodowy Göreme  jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Następnie obejrzymy miasto Avanos słynące z charakterystycznych, czerwonych wyrobów garncarskich oraz miejscowość Ürgüp, gdzie będziemy mogli podziwiać bajkowe skalne kominy. Trzeciego dnia, w drodze powrotnej, odwiedzimy historyczne Sultanhan Kervansaray i miasto Aksaray, a ostatni odcinek naszej podróży będzie prowadził przez góry Taurus. Uczestnicy wyprawy  będą mogli podziwiać malownicze górskie pejzaże i autentyczne anatolijskie wsie. Zakwaterowanie podczas wycieczki: 2 noclegi w Kapadocji z wyżywieniem HB.

Pamukkale i Hierapolis - Niezwykłe tarasy wapienne Pamukkale znajdują się 19 km na północ od Denizli i określane są mianem cudu natury. Pamukkale zostało uformowane przez ciepłe, bogate w wapń wody, które spływając kaskadami z urwisk, chłodziły się, tworząc skały osadowe. Na przestrzeni wieków na skałach powstały naturalne półki, płytkie baseny i stalaktyty, które stanowią dzisiaj wielką atrakcję przyrodniczą przyciągającą turystów z całego świata. W celu ochrony tego cudu natury utworzono tu pod patronatem UNESCO park narodowy, w którym wyznaczono spacerowy szlak turystyczny. Pamukkale już w starożytności cieszyło się sławą. Miejsce to miało szczególną wartość ze względu na lecznicze właściwości mułu pokrywającego dno naturalnych basenów, który dawał zbawienne efekty w walce z chorobami skórnymi, reumatyzmem i chorobami krążenia. Ponad tarasami Rzymianie wznieśli ogromne uzdrowisko – Hierapolis. Na terenach Hierapolis możemy dziś oglądać wspaniale zachowane ślady obecności dawnych mieszkańców m.in. teatr, agorę oraz nekropolis, gdzie znajduje się kilkaset grobowców i pojedynczych lub rodzinnych sarkofagów. Rafting Rafting, czyli spływ górską rzeką na pontonach lub kajakach odbywa się w kanionie Koprulu, dokąd dojeżdża się autokarem.

Rafting cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Udział w wyprawie przynosi uczestnikom wiele niezapomnianych wrażeń, daje poczucie nieskrępowanej wolności i niezwykłej przygody. Instruktorzy udzielają turystom wszelkich niezbędnych informacji i wskazówek i zaopatrują ich w sprzęt (kaski i kapoki). Mogą Państwo wybrać przejażdżkę dwuosobowym kajakiem lub dziesięcioosobową łodzią. Płynąc 14 -kilometrowym odcinkiem rwącej rzeki, zobaczą Państwo most rzymski nad kanionem. Wycieczka obejmuje również odpoczynek na brzegu rzeki, obiad oraz zwiedzanie okolicy i podziwianie wspaniałej tureckiej przyrody. Po wycieczce będzie można kupić zdjęcia i płyty DVD z filmem dokumentującym rafting, w którym brali Państwo udział.

Jeep Safari - Jeep safari jest pełną niespodzianek jazdą przez góry umożliwiającą poznanie Turcji z interesującej perspektywy. Podróżując drogami wiodącymi przez góry Taurus, przejeżdża się przez wiele typowych, tureckich wiosek. W programie wycieczki uwzględniono postój w jednej z nich, aby turyści mogli poznać codzienne życie i gościnność jej mieszkańców. Po długiej wyprawie górskimi drogami będą mogli Państwo zanurzyć się w chłodnej, czystej rzece. Dlatego proszę pamiętać, by zabrać strój kąpielowy. Jest to wycieczka dla osób lubiących nowe doświadczenia i zabawę z dala od miejskiego gwaru.


Powyższe programy wycieczek fakultatywnych mają charakter ramowy i mogą ulec zmianie . Podane ceny mają charakter orientacyjny. Zależą od miejsca rozpoczęcia, liczby uczestników, kursu walut itd.

Na miejscu u rezydentów dostępne są inne propozycje wycieczek. 

Prosimy pamiętać, że w Turcji prawo do fotografowania niektórych obiektów jest dodatkowo płatne lub zabronione.

Zapisy odbywają się wyłącznie u rezydenta Sun & Fun Holidays. Za wycieczki kupione u innego touroperatora Sun & Fun nie bierze odpowiedzialności.

Alanya – jest pięknym miastem, pełnym nowoczesnych hoteli i moteli, z licznymi restauracjami rybnymi, kawiarniami i barami, które zapraszają turystów z całego świata. O historii tego miasta opowiadają barwne legendy. W jednej z nich pojawia się wątek miłosny słynnych postaci starożytnego świata: królowej Egiptu Kleopatry i Marka Antoniusza, który podarował Alanyę swojej ukochanej. Legenda mówi, że to właśnie tutaj Kleopatra i Marek Antoniusz spędzili swój miesiąc miodowy. Dzisiejsza Alanya rozwija się w szybkim tempie i jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Turcji. Warto tu przyjechać, żeby podziwiać m.in. niezwykłą panoramę twierdzy Kale czy grotę Damlatas; popływać statkiem, czy obejrzeć seldżuckie stocznie; albo przejść się ulicami miasta w poszukiwaniu śladów dawnych legend.

Side – nazwa tego miasta pochodzi od anatolijskiego słowa oznaczającego owoc granatu. To pełne uroku miejsce z kamienno-drewnianą zabudową, pełne sklepików, w których można kupić wyroby miejscowych rzemieślników. Zachwyca malowniczym wybrzeżem z licznymi barami, restauracjami i kawiarniami usytuowanymi nad brzegiem morza oraz nowoczesnymi hotelami. Widok ulicy kolumnowej, agory, łaźni rzymskich, amfiteatru czy świątyni Apolla dostarcza niezapomnianych wrażeń i pokazuje dawną atmosferę tego starożytnego, zamożnego miasta. Wieczorami szum morza przywołuje zamierzchłą przeszłość, rozbija się o kamienne antyczne posągi i milknie w wąskich uliczkach miasta. Region Side słynie z pięknych plaż. Panują tu dobre warunki do uprawiania sportów wodnych.

Antalya – to największe miasto Riwiery Tureckiej, które zachwyca malowniczym położeniem w przepięknej górskiej scenerii. Niedaleko znajduje się słynący ze złotego piasku okręg plaż Lara zaliczany do najpiękniejszych terenów w Turcji. Udając się w stronę gór, ujrzymy zupełnie inną stronę tureckiego krajobrazu. Znajdują się tam zachwycające swym urokiem wodospady Duden i Kursunlu. Antalya słynie także z wielu zabytków. Symbolem miasta jest minaret Yivli Minare. Najwięcej śladów dawnych cywilizacji znajdziemy w starej części miasta Kaleici. Mieszkańcy Antalyi starają się, aby rozwój miasta nie zniszczył śladów minionych dziejów. Dokonują wielu architektonicznych modyfikacji, łącząc w ten sposób historię z nowoczesnością. Stąd też w Antalyi ujrzymy wiele odrestaurowanych, drewnianych otomańskich rezydencji, które przekształcono w kameralne, luksusowe hotele.

Belek – region ten zachwyca pięknym krajobrazem turkusowego morza, złocistych plaż, zielonych lasów piniowych i pól golfowych. Znajduje się tu wiele nowoczesnych i luksusowych hoteli wkomponowanych w naturalny krajobraz lasów piniowych i usytuowanych nad piaszczystą, szeroką plażą. Belek jest niezwykle atrakcyjnym miejscem dla turystów szukających wypoczynku na zielonych polach golfowych, z których słynie ten region. Jest to również idealne miejsce wypoczynku dla rodzin z dziećmi, a także amatorów uprawiania sportu i plażowania.

Kemer – to jeden z pierwszych kurortów Turcji. Jego budowę zaplanowano z niezwykłą pieczołowitością po to, by miasteczko stworzyło harmonijną całość z otaczającym krajobrazem górskim. W sercu miasta znajduje się piękny port, gdzie zatrzymują się powracające z rejsu statki. Dookoła przystani czynne są liczne bary, restauracje i sklepy. W Kemer znajduje się czysta, kamienista plaża. Większość kurortów tego rejonu leży jednak nieco poza granicami samego miasta, przy plażach w miejscowościach Kiziltepe, Goynuk, Beldibi, Camyuva i Tekirova.

 

[mapa]