Bułgaria

Bułgaria jest krajem, który ma wiele do zaoferowania. Morze, piękne piaszczyste plaże, malownicze wioski, stare klasztory, nowoczesne resorty i wysokie góry.Wszystko o Bułgarii

Wakacje w Bułgarii - wszystko, co powinieneś wiedzieć

BUŁGARSKIE RÓŻE

BUŁGARSKIE RÓŻEDolina Róż – mająca 120 km długości dolina znajdująca się między Starą Planiną i Sredną Gorą. Nazwa wywodzi się z faktu, że rosną tu najbardziej aromatyczne róże na całym Półwyspie Bałkańskim, czyli róże damasceńskie. Zwłaszcza w okresie od połowy maja do połowy czerwca, teren ten obfituje w swoiste kolory i zapachy. Stolicą Doliny Róż jest miasto Kazanluk, którego symbolem jest kwiat róży, a odwiedzić tu można wspaniałe Muzeum rosnących róż. Miasto jest pod ochroną UNESCO, a uprawa róż prowadzona jest tu od ponad stu lat. Z tutejszych kwiatów tłoczony jest znany olejek różany, który nie ma konkurencji na całym świecie. Dla wyprodukowania jednego grama oleju muszą być przetworzone trzy kilogramy płatków róż. Aby kwiaty wydały największą ilość oleju powinny być zebrane tuż po wschodzie słońca, gdy są mokre od rosy.

BUŁGARSKIE WINA

WINAUprawa winorośli ma długą tradycję w Bułgarii. Jej początki sięgają starożytności, aż trzy tysiące lat wstecz. Wino jest nadal jednym z najbardziej popularnych napojów alkoholowych w Bułgarii i jest ważnym towarem eksportowym. Warunki geograficzne z wilgotnym i stosunkowo ciepłym klimatem sprzyjają uprawie winogron. Bułgarskie winnice produkują rocznie 4 mln hektolitrów wina. Dziś bułgarskie wina przeżywają renesans, a ich jakość może konkurować z winami z Francji, Włoch czy Hiszpanii. Główne odmiany uprawiane w Bułgarii to Cabernet Sauvignon, Merlot, Sauvignon Blanc, Chardonnay i Gewurztraminer.