Albania

Albanię charakteryzują ciągnące się kilometrami plaże i majestatyczne górskie szczytyWszystko o Albanii

Albania - dwa morza, jeden kraj...

Sprawdź więcej ofert !

Szanowni Klienci,

dla tego kierunku nie ma aktualnie żadnych dostępnych wycieczek. Już wkrótce będziecie mogli cieszyć się ofertą na następny sezon. Dziękujemy za zrozumienie i w razie pytań prosimy o kontakt.

Wakacje w Albanii - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Wybrzeże Adriatyku obejmuje północną Albanię od miejscowości Vlora, aż do granicy z Czarnogórą. Regiony Durres i Shengjin charakteryzują się pięknymi, piaszczystymi, szerokimi plażami, wręcz idealnymi na słoneczne kąpiele i długie wieczorne spacery. Rejon Vlory to w większości niewielkie zatoczki z krystalicznie czystą wodą. Wybierzcie to, co lubicie najbardziej!

ALBANIA

AlbaniaAlbania położona jest w zachodniej części Półwyspu Bałkańskiego, nad Morzem Adriatyckim i w południowym krańcu wybrzeża nad Morzem Jońskim. Zajmuje powierzchnię 28 748 km², którą możemy porównać z powierzchnią województwa wielkopolskiego. Graniczy z Grecją, Czarnogórą, Kosowem oraz Macedonią. Albania jest krajem górzystym, gdzie góry wraz z wyżynami zajmują ¼ powierzchni kraju. Góry, które wznoszą się na terytorium Albanii są przedłużeniem bałkańskiego łańcucha Gór Dynarskich. Na północny wznoszą się Góry Północnoalbańskie zwane Albańskimi Alpami. Najwyższym szczytem jest Korab o wysokości 2 764 m n.p.m. Główną rzeką kraju jest Drin na północy. Na terytorium Albanii znajdują się też trzy duże jeziora, które są jeziorami granicznymi. Na północy Albanię od Czarnogóry oddziela Jezioro Szkoderskie, a od Macedonii Jezioro Ochrydzkie. Ostatnie, Jezioro Prespa, znajduje się na granicy z Macedonią i Grecją. Pogodę charakteryzuje gorące i suche lato oraz chłodne i mokre zimy. Albania leży w strefie klimatu podzwrotnikowego o śródziemnomorskiej odmianie na nizinach i chłodniejszej, górskiej odmianie w głębi lądu. Wschodnie krańce Albanii znajdują się pod wpływem nieco bardziej kontynentalnych mas powietrza.

W Albanii każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od wieku i upodobań. Jej najważniejsze walory to wspaniałe krajobrazy, różnorodne plaże i piękna, słoneczna pogoda (około 300 słonecznych, pogodnych dni w roku). Atutem jest też wspaniała przyroda - góry, jeziora, rzeki, jaskinie i morza. Unikalna przyroda chroniona jest w parkach narodowych, gdzie obok licznych gatunków ptactwa, żyją także niedźwiedzie i wilki. Jest tu jeszcze wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić, a poza plażami i kurortami spotyka się niewielu turystów. Bogata historia sprawiła, że jest tu mnóstwo zabytkowych obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, są to m.in.: Berat, Butrint, Gjirokastra. W miasteczkach Berat oraz Gjirokastra zobaczyć możemy do dziś zamieszkałe, typowe, albańskie domy. Ponadto Albania to kraj niezwykle miłych i gościnnych ludzi, którzy są pozytywnie nastawieni do turystów i zawsze chętnie służą pomocą. Zapraszamy do odkrycia tego wspaniałego kraju, gdzie turystyka zaczyna rozwijać się w coraz szybszym tempie.

JĘZYK

Językiem urzędowym jest albański. W miejscach typowo turystycznych można się porozumieć w języku angielskim lub włoskim.

WALUTA

Jednostką monetarną w Albanii jest lek, który dzieli się na 100 qindarka (qintars). Symbolem waluty jest ALL.

RÓŻNICA CZASU

Z uwagi na środkowoeuropejską strefę czasową obowiązuje taki sam czas jak w Polsce z uwzględnieniem podziału na czas letni i zimowy.

PRZEPISY WJAZDOWE

Do Albanii obywatel RP może wjechać bez wizy i zezwolenia na pobyt, a także przebywać na jej terytorium do 90 dni na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Osobom nieletnim zaleca się posiadanie ważnego polskiego paszportu. Dokument wjazdowy powinien mieć zapas ważności 3 miesiące od planowanej daty opuszczenia Albanii. Od obywateli RP nie pobiera się granicznych opłat wjazdowych.

KOMUNIKAT – PODRÓŻ DO ALBANII Z OSOBĄ MAŁOLETNIĄ

W związku ze wzmożonym ruchem turystycznym do Albanii, albańska straż graniczna wprowadziła bardziej szczegółowe kontrole dokumentów upoważniających do przekraczania granicy przez osoby małoletnie oraz ich opiekunów. Informujemy, że w przypadku podrózy tylko z jednym z rodziców/opiekunów prawnych może być wymagana pisemna zgoda drugiego rodzica/opiekuna prawnego na przekroczenie granicy kraju (w formie notarialnej, przetłumaczonej na j. angielski). Warunkiem zwolnienia z posiadania pisemnej zgody drugiego rodzica/opiekuna jest posiadanie wyłącznej władzy rodzicielskiej (wymagany jest prawomocny wyrok Sądu Rodzinnego, przetłumaczony na j. angielski) lub śmierć drugiego rodzica/opiekuna (wymagany jest akt zgonu w j. angielskim).

CŁO I PRZEPISY WALUTOWE

Nie ma specjalnych uregulowań dotyczących wwozu pieniędzy i materiałów. Przepisy nie precyzują ilości: muszą to być  bliżej nieokreślone ilości do użytku własnego. Wywóz pieniędzy ograniczony jest do kwoty 10 tys. EUR na osobę.